Search room
About us

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Quia reiciendis illo ipsa asperiores, perspiciatis corrupti veritatis assumenda architecto commodi provident quas necessitatibus consequatur praesentium magnam optio deserunt fugiat repellat culpa.

Mısır Çarşısı

Tarihi Mısır Çarşısı, İstanbul’da gezilecek turistik yerler listesinin ilk sıralarında yer alır. Yerli yabancı turistlerin önemli duraklarından biri olması bir yana, aynı zamanda İstanbul’da alışverişin, geleneksel ve popülerliğini koruyan adreslerindendir. Ziyaretçilerini, baharat kokularının birbirine karıştığı rengarenk bir dünyada gezintiye çıkarıran Mısır Çarşısı’ndan çıkınca kokuların, renklerin, tatların ne kadar önemli ve iyi gelen şeyler olduğunu bir anda fark edersiniz. Mısır Çarşısı, hayatın kokularıyla, tadıyla buluştuğumuz, çok özel bir mekandır.

Eminönü Mısır Çarşısı

1597 yılında inşaatına başlanan ve fakat bir türlü tamamlanamayan Yeni Camii’nin yapımına gelir sağlamak için Yeni Çarşı adıyla 1660 yılında Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılan tarihi çarşı, ticaretin hala önemli merkezlerinden biri olan Eminönü, Haliç hattında, dünyanın her yerinden gelen tüccarların mallarını pazarladığı, konakladığı ilk büyük kapalı çarşı, kervansaraydır.


Çarşıya, Eminönü’nden Yeni Camii tarafından girecek olursanız, caminin merdivenlerindeki dilek güvercinlerini görebilirsiniz. Burada kuşlara yem veren insanları ve birden havalanan güvercinleri izlemek, fotoğraflarını çekmek; guvercinleri beslemek ve dilek tutmak, bir Eminönü klasiğidir. Yeni Camii ve Mısır Çarşısı’nın arasında kalan bu küçük meydanda İstanbul’un tarihi dokusunu, kalp atışını duyabilirsin

The Egyptian Bazaar

Önceleri Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı olarak anılan Mısır Çarşısı, İngilizce adını 18. yüzyılda alır. Bir rivayete göre Mısır’dan alınan vergilerle yapılmıştır. Bu sebeple ticaret ahalisi arasında Mısır Çarşısı adıyla anılmaktadır. Bir başka söylenceye göre de çarşıda satılan malların büyük çoğunluğu Mısır'dan geldiği için zamanla bu ismi alır. Çarşıyı ziyaret eden, alışveriş yapan turistler, seyahatnamelerinde çarşıdan Mısır Çarşısı olarak bahsederler. Böylece İstanbul’ da Mısır Çarşısı, tüm dünyada The Egyptian Bazaar adıyla anılır olur.

Mısır Çarşısı Tarihi

Bizans’tan itibaren deniz ticaretinin İstanbul’daki merkezi olan Haliç kıyılarından vaktiyle Cenevizliler, Venedikli tüccarlar mal alıp satmış. Mısır Çarşısı’nın bugünkü yerinde o zamanlar da büyük bir baharat çarşısı olduğu bilinmektedir. Limanlar, hanlar, hamamlar, kervansaraylara dolu Eminönü, yirmi yıl öncesine kadar hala daha İstanbul’da ticaretin, paranın ve insan kalabalıklarının merkeziydi diyebiliriz.

Mısır Çarşısı, bu yoğun liman ve ticaret hattına, İstanbul’un deniz kenarına yapılan ilk camisi Yeni Camii Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilir. İlk günden itibaren hareketliliğini hiç kaybetmeden günümüze kadar ulaşır.


Mısır Çarşısı Mimari Özellikleri

Mimari olarak, L plan şeması üzerine inşa edilen ve biri daha uzun iki koldan oluşan Mısır Çarşısı, klasik Osmanlı üslubunda yapılmış bir çifte çarşıdır. İki çarşının birleştiği nokta çarşının meydanlığı, Dua Meydanı bulunur. Batı yönündeki daha uzun olan kol üzerinde karşılıklı dizilmiş 46 dükkan, doğu yönündeki kısa kol üzerinde ise karşılıklı 36 dizilmiş dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanların üst katlarında çatısı kubbe ile örtülmüş asma katlar bulunur.

Doğu ve batı yönündeki iki çarşının büyük giriş kapıları, Mısır Çarşısı’nın ana giriş kapılarıdır. Altı revaklı çift kanatlı bu ana giriş kapılarının dışında iki büyük kapı ve iki küçük kapısı daha vardır: Eminönü kapısı, Yeni Camii kapısı, Çiçek Pazarı kapısı, Balıkpazarı kapısı, Ketenciler kapısı, Bahçe kapısı, İstanbul’un en eski üstü kapalı çarşısının kapılarıdır.


Mısır Çarşısı Nerede?

Mısır Çarşısı, Eminönü’nde Yeni Camii’nin hemen arkasında Çiçek Pazarı’nın yanındadır.

Mısır Çarşısı’na Nasıl Gidilir?

Mısır Çarşısı’na Sultanahmet’ten tramvayla 5 dakikada ulaşabileceğiniz gibi yürüyerek de kolaylıkla gidebilirsiniz. İstanbul’un her yerinden Eminönü’ne ve Mısır Çarşısı’na ulaşım çok kolay ve hızlıdır Deniz, karayolu, metro ve tramvay toplu taşımak alternatifleir olarak kullanılabilir.

Baharat Çarşısı mı Mısır Çarşısı mı?

Mısır Çarşısı'nın girişinde Mısır Çarşısı & Spice Bazaar 1597-1664 yazan bir tabela asılıdır. Özellikle 17 yüzyılda Hindistan ve Mısır’dan gelen tüm baharatın buradaki aktarlardan Avrupa’ya dağıldığı bilinmektedir. Bu sebeple Baharat Çarşısı, Mısır Çarşısı’nın tarihi isimlerinden biridir.

Mısır Çarşısı Kaçta Kapanıyor?

29 Ekim ve tüm dini bayramlar hariç haftanın 7 günü, 08.00 -19.30 saatleri arasında açıktır.

Bize Ulaşın

Teklif İste

Şimdi Ara