Search room
About us

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Quia reiciendis illo ipsa asperiores, perspiciatis corrupti veritatis assumenda architecto commodi provident quas necessitatibus consequatur praesentium magnam optio deserunt fugiat repellat culpa.

Sultanahmet Cami

Tüm dünyanın Mavi Cami (Blue Mosque) olarak bildiği Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın karşısında, 6 minaresi ile 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin zirvesinde bir sanat eseri olarak, zarafetle durmaktadır. Sultan I. Ahmet tarafından sarayın mimarbaşı ve büyük usta Mimar Sinan’ın talebesi Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet Camii, tarihi yarımadanın ve İstanbul’un gözde turistik mekanlarından biri.


İnşa edildiği meydana adını da veren cami, Osmanlı padişahlarının yaptırdığı selatin camileri arasında en ünlülerindendir. Şehrin 7 tepesinde bulunan 7 selatin camisinden biri de Sultanahmet Camii’dir. Diğerlerinden farklı olarak Sultan I. Ahmet, caminin yapımında seferden elde ettiği ganimetleri kullanmamıştır. Diğer haneden camileri, padişah seferden döndükten sonra savaş ganiteleri harcanarak yapılmaktaydı. Bu gelenek Sultan I. Ahmet’in, Sultanahmet’i yaptırmasıyla bozulur, sonra da terk edilir.

Sultanahmet cami tarihi

Genç yaşta tahta çıkmak zorunda kalan Sultan I. Ahmet, kendini adını taşıyan ve atalarınınkinden daha ihtişamlı bir cami yaptırmak için uygun bir yer arıyordu. Fakat şehrin tüm tepeleri, hali hazırda padişahların adını taşıyan camilerle, doludur. Mimar Sinan, şehrin en güzel tepelerini, lokasyonlarını birbirinden güzel eserlerine mekan tutmuştur.


Sultan Ahmet, o zamanki adıyla At Meyda’nındaki paşa köşklerini satın alır. Saraya bağlı kimi yapılarda dahil olmak üzere, bugünkü caminin yerinde ne var ne yok yıkılır. Sultan Ahmet, Ayasofya’nın karşısına şaheserinin yapılmasını emreder.


Temelinden itibaren padişahın, devlet erkanının, Osmanlı askerinin alınteri ile harcı yoğrulan Sultanahmet Camii’nin yapımı 8 Ekim 1609 yılında büyük bir törenle başlar. Kurbanlar kesilir, yoksullara ziyafet çekilir. Sultan I. Ahmet, bizzat temelini kazar ve “Ahmet kulunun hizmetidir, kabul eyle.” diye dua ettiği rivayet olunur.


7 Ekim 1616 yılının Ramazan ayında ve Kadir Gecesi ibadete açılan Sultanahmet Camii, gene büyük bir tören ve şölenle, dualarla, kurbanlar kesilerek açılır. Fakat inşaat henüz tamamlanmamıştır. Kubbenin tamamlanması 9 Haziran 1617’de büyük bir ziyafet verilir ve kubbe kitlenir. Bu büyük günün üzerinden 5 ay geçer ki dünyanın en önemli camisinin bâni Sultan I. Ahmet, 28 yaşında vefat eder.


Sultanahmet Camii’nin Mütevazı Mimarı

Osmanlı mimarisinin en önemli ismi, dünyaca ünlü mimarbaşı Mimar Sinan’ın teçhizatından geçen ve başarılı talebelerinden biri olduğu bilinen Mimar Sedefkar Mehmet Ağa, Sultanahmet Camii’nden önce bu denli büyük bir projenin mimarlığını yapmamış olmasına karşın sarayın mimarbaşı olarak görev yapmaktadır.


Birçok farklı devlet görevlerinde bulunmuş, Hasbahçe mimarlar okulunda yetişmiştir. Musikiye olan ilgisiyle de tanınan Sedefkar Mehmet Ağa, Sultanahmet Camii’nin akustiğini kurarken bu ilgisinin verdiği bilgiyi en iyi şekilde kullanmayı başarmıştır.


Sultanahmet Camii’nden sonra, bu muhteşem yapının üzerine çıkabilecek derecede bir eser inşa etmemiştir. bu büyük eserin mimarı olmasına karşın, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa adı pek bilinmeyen sanatkarlardan olmayı tercih etmiş olabilir. Zira, adını dış avlunun birinci kapısında bulunan sebilin kitabesine sadece bir mısra olarak eklemiştir.


Sultanahmet Camii Mimarisi

6 minareli ilk Osmanlı camisi olmasıyla da ünlü olan Sultanahmet Camii ve Külliyesi, Mimar Sinan’ın yapı anlayışı ile inşa edilmiştir. Cami dışında Hünkar Kasrı, Sıbyan Mektebi, Medrese, Muvakkithane, Mutfak, Darüşşifa gibi bölümlerden oluşur.

Dört yapraklı yonca planı üzerine kurulu caminin içi dikdörtgen şeklinde 2.662 metrekare alana yayılmaktadır ve ana kubbesi 43 metre yükseklikte 23,5 metre çapındadır. Mühendislik harikası bir yapı olduğu, bu ölçülerden açıkça bellidir. Mavi Cami olarak dinlenmesine sebep olan ve her biri ayrı bir sanat eseri olarak değerlendirilen İznik ve Kütahya çinileri Sultanahmet’i, Blue Mosque olarak dünyaya tanıtır. Pencereler öyle bir yerleştirilmiştir ki kubbe masmavi bir semada asılı gibi durmaktadır. Camiinin aydınlığı, ışıklandırmanın muazzamlığı sayesinde ustası Mimar Sinan’ı geçer Sedefkar Mehmet Ağa. Sultanahmet Camii en ferah en aydınlık cami olmasıyla ünlüdür.


Sultanahmet Cami Nerede

Sultanahmet Camii; tarihi yarımada sınırları içerisinde İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet Meydanında, Ayasofya Camii’nin karşısındadır.

Sultanahmet Camii Kaç Kişilik

12 bin kişinin ibadet edebildiği Sultanahmet Camii, yazın yaklaşık 20 bin kişi tarafından ziyaret edilir. Kışın bu sayı yarı yarıya düşer.

Bize Ulaşın

Teklif İste

Şimdi Ara